استخراج بیت کوین چگونه انجام می‌شود؟

برای این که ماینر بیت کوین جایزه مورد نظر برای تأیید تراکنش‌ها را دریافت کند، باید دو اتفاق رخ دهد. ابتدا آنها باید تراکنشی با حجم حدودی یک مگابایت را تأیید کنند. چنین حجمی می‌تواند تنها شامل یک تراکنش باشد، اما عموما چندین هزار تراکنش در همین یک مگابایت قرار دارند.

رخداد دوم با اضافه کردن بلوکی جدید به زنجیره بلوکی بیت کوین اتفاق می‌افتد. برای این بخش باید مسئله‌ ریاضی پیچیده‌ای توسط ماینر حل شود که به اثبات کار یا Proof of Work شهرت دارد. برای انجام اثبات کار، باید عددی ۶۴ رقمی در مبنای دستگاه اعداد پایه ۱۶ پیدا شود. عدد مذکور به‌نام هش (Hash) شناخته می‌شود. هش عددی تصادفی است و کامپیوترها برای پیدا کردن آن در هر ثانیه چندین هزار عدد را حدس می‌زنند. نرخ حدس زدن کامپیوترها به‌نوعی قدرت ماینینگ آنها را نیز نشان می‌دهد که با واحدهایی همچون مگاهش،‌ گیگاهش و تراهش هم شناخته می‌شود. کامپیوترها باید عددی برابر یا کوچک‌تر از هش مورد نظر حدس بزنند تا جایزه بلوک را دریافت کنند.

برای پیدا کردن هش مورد نظر، فاکتوری به‌نام نرخ سختی مطرح می‌شود. نرخ سختی شبکه بیت کوین اکنون رقمی حدود ۶ هزار میلارد است. به‌بیان دیگر هر کامپیوتر یک در ۶ هزار میلیارد شانس حدس صحیح هش را دارد. با استخراج هر ۲۰۱۶ بلوک، نرخ سختی تنظیم می‌شود که درحال‌حاضر حدود دو هفته زمان می‌برد. با نگاهی به تعاریف بالا به این نتیجه می‌رسیم که با افزایش تعداد ماینرها، استخراج هش مورد نظر دشوارتر می‌شود.

توضیح ساده استخراج بیت کوین

شاید درک بخش‌های بالا برای همه آسان نباشد. برای تشریح بهتر مسئله، از مثالی عینی‌تر استفاده می‌کنیم:

تصور کنید سه دوست دارید که به آنها می‌گویید عددی بین یک تا ۱۰۰ را در نظر گرفته‌اید. آن عدد را روی کاغذی می‌نویسید و مخفی می‌کنید. در این بازی دوستی برنده می‌شود که اولین عدد کوچک‌تر یا مساوی عدد مورد نظر را حدس بزند. هیچ محدودیتی نیز برای حدس زدن اعداد وجود ندارد.

فرض کنید که عدد ۱۹ را برای مسابقه انتخاب می‌کنید. اگر دوست A عدد ۲۱ را حدس بزند برنده نمی‌شود. درهمین‌حال دو دوست دیگر اعداد ۱۶ و ۱۲ را حدس می‌زنند و هر دو برنده می‌شود. فراموش نکنید دوستی که عدد نزدیک‌تر (۱۶) را حدس زد، هیچ امتیاز بیشتری نخواهد داشت.

همین داستان بالا را برای استخراج بیت کوین در نظر بگیرید. در اینجا به‌جای سه دوست، با میلیون‌ها مایر بالقوه و حدس عددی ۱۶ رقمی در مبنای ۱۶ روبرو خواهیم بود. درنتیجه حدس زدن پاسخ صحیح بسیار دشوار می‌شود.

ماینرها چگونه رقابت می‌کنند؟

احتمال یک در ۶ هزار میلیارد به‌تنهایی دشواری خاص خود را دارد. حال تصور کنید که برای پیروزی، باید به‌عنوان اولین نفر هش مورد نظر را حدس بزنید.

از آنجایی که ماین بیت کوین بیشتر به حدس زدن نیاز دارد، برگ برنده‌ی شما در ماینینگ، سرعت کامپیوتر در حدس زدن خواهد بود که به‌نام سرعت تولید هش شناخته می‌شود. حدود یک دهه پیش، معدن‌‌کاوهای بیت کوین می‌توانستند با استفاده از کامپیوترهای معمولی هش تولید کنند. به مرور زمان آنها متوجه قدرت پردازنده‌های گرافیکی برای تولید هش شدند و به‌مرور، گرافیک‌ها به تمرکز اصلی صنعت ماینینگ تبدیل شدند.

از سال ۲۰۱۳، ماینرهای بیت کوین از دستگاه‌هایی مخصوص استخراج استفاده کردند که به‌نام آسیک (ASIC) شناخته می‌شوند. آسیک مخفف عبارت Application Specific Integrated Circuit یا مدار مجتمع با کاربری منحصربه‌فرد است.

استخراج بیت کوین امروزه به‌قدری دشوار شده است که تنها با دستگاه‌های آسیک به‌روز می‌توان امیدی به استخراج بهتر داشت. وقتی از کامپیوترهای عادی، پردازنده‌های گرافیکی یا آسیک‌های قدیمی برای استخراج استفاده کنید، هزینه‌ی برق آنها عموما بیش از درآمد بیت کوین استخراج شده خواهد بود. حتی با استفاده از به‌روزترین دستگاه نیز نمی‌توانید به‌تنهایی و با یک دستگاه، با مجموعه‌های ماینر معروف به استخر ماینینگ (Pool) رقابت کنید.

استخر ماینینگ به گروهی از ماینرها گفته می‌شود که قدرت پردازشی خود را با یکدیگر ترکیب و برق مورد نیاز را نیز تقسیم می‌کنند. امروزه سهم زیادی از بلوک‌ها توسط استخرهای استخراج ساخته می‌شوند و طبق آخرین آمارها، ۸۰ تا ۹۰ درصد از برق معدن‌کاوی توسط آنها مصرف می‌شود.

web development web design wordpress theme development wordpress development wordpress seo ui website uikar