منابع المپیک بلاکچین

شرکت کنندگان عزیز

برای حضور در این رویداد دانستن موارد زیر می تواند راهگشا باشد تا بتوانید با آمادگی بیشتر در المپیک بلاکچین شرکت نمایید. لطفا موارد ذکر شده را به دقت مطالعه کرده و اگر سوالی برایتان مطرح بود، از طریق رایانامه info@bcolympic.ir با ما در تماس باشید.

رمز ارز

برای شرکت در این رشته لازم است:

  • به مفاهیم پایه رمز ارزها مسلط باشید. با جزئیات پروتکل ها آشنا باشید. لازم نیست چیزی را حفظ کنید تمام موارد لازم در روز امتحان در دسترس شما خواهد گرفت.
  • مقاله‌ Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System، وبسایت https://en.bitcoin.it/wiki/Main_Page و رمزارزهای Litecoin، Dash از منابع مهم هستند. همچنین کتاب Bitcoin and cryptocurrency Technology اثر آرویند نارایانان و همکاران می تواند مثمر ثمر باشد
  • باید با source code بیتکوین آشنا باشید و تمام ابزارهای لازم برای کامپایل آن را در سیستم خود نصب داشته باشید زیرا در سوالات ممکن است از شما خواسته شود که تغییری در پروتکل ایجاد کنید. برای اطمینان از صحت تغییرات خود در کد لازم است که بتوانید آن را کامپایل و اجرا کنید. بنابراین مطمئن شوید که می توانید کاملا به صورت آفلاین این کارها را انجام دهید. در صفحه github بیتکوین تمام این موارد با جزئیات توضیح داده شده است.
  • در بعضی سوالات لازم است که محاسباتی را با پایتون انجام دهید. برای حل این سوالات لازم است که با مفاهیم اولیه زبان پایتون آشنا باشید تا بتوانید محاسبات ریاضی را با آن انجام دهید. علاوه بر پایتون باید ابزار pip را در سیستم خود نصب داشته باشید تا بتوانید package های لازم برای حل سوال که در روز مسابقه در اختیارتان قرار می‌گیرد را بتوانید نصب کنید.

قرارداد هوشمند

در این رشته شما باید بتوانید قراردادهای هوشمند خواسته شده را به زبان solidity پیاده‌سازی کنید. همچنین لازم است:

  • به زبان solidity تسلط کامل داشته باشید. زیرا داوری بر اساس gas قرارداد هوشمند است. لازم نیست میزان gas هر opcode و تمام دستورات solidity را حفظ باشید. تمام این موارد در روز مسابقه به صورت آفلاین در اختیار شما قرار می‌گیرد.
  • هر IDE که لازم دارید بر روی سیستم خود نصب داشته باشید. از آن‌جایی که remix-ide مشهورترین IDE برای این زبان است و به صورت آنلاین اجرا می‌شود، در روز مسابقه ما remix-ide را به صورت آفلاین را در اختیار شما قرار می‌دهیم.
  • برای تست دقیق‌تر کدهای خود می‌توانید از ganache استفاده کنید. اگر می‌خواهید از این ابزار استفاده کنید، برای مسابقه باید آن را در سیستم خود نصب داشته باشید.

الگوریتم اجماع

برای شرکت در این رشته باید با الگوریتم‌های اجماع آشنا باشید. لازم است به مقاله‌های زیر مسلط باشید. این مقالات در فایل‌های ضمیمه موجود است.

  • The Tangle
  • SPECTRE: A Fast and Scalable Cryptocurrency Protocol
  • Practical Byzantine Fault Tolerance

توکنایز

در خصوص توکنایز  موارد ذکر شده در قراردادهای هوشمند کافیست و البته داشتن اطلاعات کافی در خصوص مفهوم توکنایز ضروری است.

مدیریت

شرکت کنندگان عزیز در بخش مدیریت
سوالات این بخش به صورت مفهومی بوده و پس از ارسال سوالات، شما یک هفته فرصت دارید پروپوزال پیشنهادی خود را ایمیل نموده و پس از بررسی اولیه داوران، برای ارائه شفاهی طرح پیشنهادی‌تان دعوت خواهید شد.
مطالعه کتاب‌های زیر به شما کمک خواهد کرد:
• خلق مدل کسب و کار، نویسندگان: الکساندر استروالدر و ایو پیگنیور
• نوپای ناب، نویسنده: اریک ریز

اقتصاد

شرکت کنندگان عزیز در بخش اقتصاد
سوالات این بخش به صورت مفهومی بوده و پس از ارسال سوالات، شما یک هفته فرصت دارید پروپوزال پیشنهادی خود را ایمیل نموده و پس از بررسی اولیه داوران، برای ارائه شفاهی طرح پیشنهادی‌تان دعوت خواهید شد.
لازم است به مفاهیم زیر تسلط داشته باشید
-اقتصاد کلان
-اقتصاد بین‌الملل
-اقتصاد پول
مطالعه کتاب اقتصاد پول و بانکداری و بازارهای مالی میشیکین جهت ارائه پروپوزال توصیه می‌شود.

web development web design wordpress theme development wordpress development wordpress seo ui website uikar